Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Zakup używanego samochodu wiąże się z dużym ryzykiem. Na rynku aut używanych nie brakuje aut które uczestniczyły w kolizjach a także poważnych wypadkach drogowych. Pomimo znacznych uszkodzeń kwalifikujących nawet do złomowania pojazdu - auta trafiają na rynek. Wiele z tych samochodów zostaje naprawionych, malowanych często mało fachowo przez pseudo-mechaników i ponownie trafia na rynek – jako auta bezwypadkowe ! Osobny temat to cofanie liczników samochodowych. Na tym polu nasi rodacy to prawdziwi „fachowcy”. Cofanie przebiegów o 150 a nawet 300 (!) tysięcy kilometrów to już prawdziwa plaga.

   

Co zatem zrobić aby nie naciąć się na taką „okazję” ?

Przede wszystkim zminimalizujmy ryzyko zakupu takiego auta przez:                                                                                                                                                                                        

    Poproś sprzedającego o podanie numeru VIN nadwozia.
Sprawdzając historię samochodu po numerze VIN (vehicle identification number) możemy najczęściej potwierdzić przebieg pojazdu, zweryfikować oryginalność książki serwisowej, sprawdzić daty wizyt w serwisie oraz naprawy, które zostały przeprowadzone. Nierzadko naprawy dotyczą napraw blacharsko-lakierniczych co może sugerować wypadkową przeszłość auta. Nawet potwierdzenie wyposażenia z danymi z serwisu może doprowadzić nas do ciekawych wniosków.
 
Historia serwisowa może również zweryfikować wiarygodnośc książki serwisowej, które w ostatnim czasie są często fałszowane w raz z pieczęciami serwisów ASO.

> SPRAWDŹ VIN <
    Rzecz oczywista. Pomimo, że w ostatnich latach proceder handlu kradzionymi autami zmalał to nadal nie został całkowicie zniwelowany. Każde auto należy sprawdzić pod względem legalności – pozwoli to uchronić nas przed dużymi stratami finansowymi.

Dokładnie sprawdź:
stan karoserii – najlepiej korzystać z miernika grubości powłoki lakierniczej, choć wiele wad widać na pierwszy rzut oka. Sprawdż miejsca gdzie najczęściej wystepuje rdza – przede wszystkim nadkola i progi. Otwórz maskę i bagażnik – mając trochę doświadczenia zobaczysz miejsca po naprawach kolizyjnych np. niefabryczne, nierówne spawy łączonych elementów.
Sprawdź prześwity między elementami karoserii – prześwity powinny być równe.
Zobacz na roczniki produkcji szyb i reflektorów.
Sprawdź łatwość zamykania drzwi, maski komory silnika czy bagażnika. Sprawdż okolice koła zapasowego, nieregularne, nieestetyczne spawy czy zgrzewy mogą świadczyć o naprawach blacharskich.

    Zwróć uwagę na przetarcia tapicerki foteli, wytarcie pedałów, dźwigni zmiany biegów i kierownicy.
Auto z przebiegiem np. 150-200 tysięcy kilometrów nie powinno mieć mocno zużytych tych elementów ani w idealnym stanie co zdecydowanie świadczy o zamontowaniu nowych elementów w celu zmylenia potencjalnego klienta. Zwróć uwagę na odstające plastiki, uszczelki, pęknięcia i rysy.
Oglądając wnętrze auta sprawdźmy działanie zwłaszcza klimatyzacji – w wielu przypadkach może nie funkcjonować prawidłowo lub wcale. Sprawdźmy również działanie nawiewów, wyświetlaczy i elektrycznego sterowania szyb.

    Nierówno zużyte opony na szerokości świadczą o niewłaściwej zbieżności kół pojazdu. Czasami jest to wynikiem powypadkowej historii samochodu.

    Obejrzyj nie pracujący silnik – silnik powinien być suchy bez zacieków oleju, natomiast zbyt czysty, świeżo umyty silnik nie da Ci możliwości stwierdzenia czy ewentualne wycieki istnieją. Spójrz na łączenie silnika ze skrzynia biegów w okolicy sprzęgła – tam również mogą występować wycieki oleju.
Sprawdź rozruch silnika zarówno „ na zimno” jak i ciepłego. W przypadku silnika diesla trzeba sprawdzić czy z rury wydechowej nie dymi podczas gwałtownego wciśnięcia gazu. Nadmierne „kopcenie” może sugerować uszkodzenie układu paliwowego – wtryskiwaczy lub turbiny. Elementy te są drogie w naprawie więc warto sprawdzić to dokładnie.

    Przeprowadź jazdę próbną zwracając uwagę na łatwość rozruchu silnika, precyzyjność załączania biegów, jakość funkcjonowania sprzęgła i skrzyni biegów. Sprawdź działanie hamulców i ewentualnego „ściągania” auta w którąś ze stron podczas hamowania. Zwróć uwagę na wszelkie niepokojące odgłosy dochodzące z zawieszenia i silnika czy skrzyni biegów. Czasami może być to zwykłe łożysko koła a czasami poważna awaria np. silnika czy skrzyni biegów. Zwróć uwagę na wyświetlające się kontrolki – szczególnie ABSu, DFP (PDF). Wyświetlanie tej ostatniej może sugerować uszkodzony lub zapchany filtr cząstek stałych, który delikatnie mówiąc nie należy do najtańszych. Jeżeli konieczna byłaby wymiana takiego filtra to koszt może kształtować się w granicach 2-8 tysięcy złotych !
    Zwróć uwagę na pracę zawieszenia – auto powinno prowadzić się stabilnie, nie ściągać, bez dochodzących stuków czy zgrzytów.
Zobacz czy przyśpieszenie samochodu jest na dobrym poziomie, czy auto nie „ksztusi” się przy dodawaniu gazu, płynie i szybko przyśpiesza.

    Dla wielu osób nie mających choćby podstawowej wiedzy w zakresie budowy i eksploatacji samochodów alternatywą (zwłaszcza przy zakupie droższego samochodu) jest korzystanie z oferty osób zajmujących się pomocą przy zakupie auta. Jeżeli nie czujesz się na siłach sprawdzić choćby podstawowe rzeczy które tu opisano warto pomyśleć o pomocy zaufanego mechanika lub osób specjalizujących się w doradztwie przy zakupie auta.
    Inną metodą jest wizyta auta w autoryzowanym serwisie ASO i sprawdzenie auta przez serwis. Oczywiście taka wizyta jest odpłatna ale pomoże sprawdzić auto także na podnośniku.   

Przydatne linki :