Numer VIN

Co to jest numer VIN?         

Numer VIN – identyfikator pojazdu (Vehical Identification Number). Numer VIN to nic innego jak numer nadwozia, nadany każdemu wyprodukowanemu pojazdowi. VIN składa się z 17 cyfr, jest unikalny i niepowtarzalny dla każdego auta.

Numer VIN jest oznaczeniem międzynarodowym nadawanym pojazdom samochodowym już w fabryce.

W numerze tym zakodowanych jest szereg ważnych informacji o pojeździe.


Gdzie znaleźć numer VIN?

W większości modeli samochodów numer VIN znajduje się:

numer vin


numer vin

Sprawdzenie auta po numerze VIN

Szukając używanego samochodu sprawdzamy jego stan techniczny, stan nadwozia, podzespołów i wykonujemy jazdę próbną - ale to nie wszystko na co winniśmy zwrócić uwagę.

Chcąc zminimalizować ryzyko związane z zakupem używanego samochodu musisz sprawdzić możliwie wszystkie informacje dotyczące historii sprawdzanego pojazdu m.in. informacje dostępne po numerze VIN. Każda informacja może okazać się być cenną ponieważ może uchronić Cię przed zakupem "bezwypadkowego" złomu, w którego będziesz musiał zainwestować jeszcze sporo pieniędzy. Nagminne przypadki korygowania przebiegu samochodów to kolejny chwyt, który może wykorzystać nieuczciwy sprzedawca. Może się okazać, że Twoje auto zamiast 170 tys. km przebiegu ma w rzeczywistości 370 tyś. a silnik czy skrzynia biegów nadaje się już tylko do wymiany lub remontu. Kolejny przykład działań nieuczciwych sprzedawców to fałszywe książki serwisowe. Zakup „czystej” książki serwisowej wybranej marki to już żaden problem. Biorąc te wszystkie niepokojące fakty pod uwagę okazuje się, że zakup dobrego używanego auta jest sprawą niełatwą i ryzykowną.

Przed zakupem bezwzględnie sprawdź informacje na temat historii serwisowej samochodu. Dzięki temu w większości przypadków będziesz miał możliwość zweryfikowania stanu licznika i rzeczywistego przebiegu a także weryfikacji autentyczności książki serwisowej. Te czynności w dużej mierze pozwolą ustrzec się zakupu auta skarbonki lub nawet pojazdu niebezpiecznego w użytkowaniu. Przed zakupem, jeszcze przed oględzinami auta zapytaj sprzedawcę o nr VIN samochodu. Często nie warto jechać dziesiątki czy setki kilometrów w celu oględzin auta, w momencie gdy sprawdzenie historii auta po numerze VIN ujawni nam jakieś nieprawidłowości czy nieścisłości w stosunku do danych jakie przedstawia sprzedawca. Jeżeli sprzedawca nie chce podać nam numeru VIN możemy być niemal pewni, że są ku temu powody a sprzedawca chce pewne fakty przed nami utaić.